Proces



Zostaniecie podzieleni na 4 grupy, z których każda wybierze swojego lidera. Lider ów będzie reprezentantem grupy czuwającym nad jej pracami i odpowiadającym za końcowy efekt prezentacji. Każda grupa wybierze osoby czuwające nad tekstem, grafiką i estetyką prezentacji. Jedna z osób powinna zająć się poprawnością języka, interpunkcją i formatowaniem tekstu. W drodze losowania przydzielone zostaną tematy.

Grupa A

Uczniowie tej formacji opracują liczby Fibonacciego i postarają się pokazać jak „pasują” one do otaczającego nas świata roślin i zwierząt a także świata nieożywionego…

Proszę skorzystać z poniższych linków:




Grupa B
Uczniowie tej grupy zajmą się liczbowymi układami niedziesiątkowymi ze szczególnym wyróżnieniem układu binarnego.
Ktoś powiedział: Ludzie dzielą się na 10 grup - na tych, którzy rozumieją zapis binarny i resztę”
Postarajcie się nauczyć kolegów i koleżanki posługiwać się zegarem binarnym. Czy możecie zaproponować uczniom z klasy sposób pokazywanie dużych liczb na palcach obu rąk?




Grupa C i D

Kim był Benoit Mandelbrot i jak zobaczył „swoją” geometrię? Jak geometria Mandelbrota „pasuje” do przyrody? Przykłady (to dla zespołu C),
Świat obrazów Mandelbrota + generatory fraktali (to praca zespołu D) – Żuk Mandelbrota pozdrawia..(spójrz na obraz na górze strony).

Proszę skorzystać z poniższych linków:

Wszystkie grupy zachęcam do „rzucenia okiem” na literaturę:


1.      Priya Hemenway: „Sekretny Kod”
2.      Ian Stewart: „Czy Bóg gra w kości” Nowa matematyka chaosu
3.      Christoph Drosser: „Matematyka – daj się uwieść”
4.      Michał Heller: „Podglądanie Wszechświata”
5.      Michio Kaku: „Wszechświaty równoległe”
6.      Michał Heller, Józef Życiński: „Matematyczność przyrody”
Ukazała się ostatnio bardzo ciekawa pozycja w wersji "kiosk ruchu" - "Złota proporcja" - Matematyczny język piękna - świat jest matematyczny...(polecam)
A w "Gabinecie matematycznych zagadek" Ian Stewart poświęcił kilka rozdziałów na tematy, które zainteresują wszystkie grupy...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz